Dějiny válečnictví

Zlatá 1 Oz medaile Dějiny válečnictví - Karel Veliký Vyprodáno.
Zlatá 1 Oz medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Waterloo Vyprodáno.
Zlatá 1 Oz medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Trafalgaru Vyprodáno.
Zlatá 1 Oz medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Lützenu Vyprodáno.
Zlatá 1 Oz medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Hradce Králové Vyprodáno.
Zlatá 1 Oz medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Custozy Vyprodáno.
Zlatá 1 Oz medaile Dějiny válečnictví - Bitva na řece Trebia Vyprodáno.
Zlatá 1 Oz medaile Dějiny válečnictví - Atentát v Sarajevu Vyprodáno.
Stříbrná medaile Dějiny válečnictví - Karel Veliký Vyprodáno.
Stříbrná medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Waterloo Vyprodáno.
Stříbrná medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Trafalgaru Vyprodáno.
Stříbrná medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Lützenu Vyprodáno.
Stříbrná medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Kolína Proof Vyprodáno.
Stříbrná medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Hradce Králové Vyprodáno.
Stříbrná medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Custozy Vyprodáno.
Stříbrná medaile Dějiny válečnictví - Bitva na řece Trebia Vyprodáno.
Stříbrná medaile Dějiny válečnictví - Atentát v Sarajevu Vyprodáno.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

Medaile s prvky Řádu TGM
V roce 70. výročí úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka vydala společnost Zlaté mince – Numismatika luxusní číslovanou zlatou medaili. Předlohu pro tuto pamětní ražbu vypracoval akademický sochař Vladimír Oppl.

V roce sedmdesátého výročí úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka vydala společnost Zlaté mince – Numismatika luxusní číslovanou zlatou medaili. Předlohu pro tuto pamětní ražbu vypracoval akademický sochař Vladimír Oppl.

Za první československé republiky velebený, za socialismu přehlížený, nyní opět v kurzu. I navzdory politickým zvratům neupadl první československý prezident nikdy zcela v zapomnění, po Sametové revoluci pak začaly znovu přibývat numizmatické tituly, které jeho odkaz připomínají.
K velmi působiv ým novodobým ražbám s Masarykov ým motivem patří pamětní medaile, kterou v roce 2007 v ydala společnost Zlaté mince – Numismatika. Emise je vyvedena ze zlata o čistotě 999/1000. „Každá z těchto luxusních medailí je vybavena unikátním pořadovým číslem,“ informoval Jaroslav Tomanec ze společnosti Zlaté mince – Numismatika. Připomněl, že mezi sběrateli kolují také prakticky totožné ražby z v ysokojakostního stříbra. Obě provedení mají hmotnost jedné trojské unce, tedy 31,1 g a stejný je i jejich průměr 37 milimetrů. Rozdílnost kovů se tedy projevila až v síle medailí.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2012



Hyperinflace v Zimbabwe V. Souboj mezi americkým dolarem a jihoafrickým randem
Kdo žil celý rok 2008 v Zimbabwe, se na podzim téhož roku již ničemu nedivil. Bylo po volbách, nic podstatného se nevyřešilo, svět byl zahrnut jinými zprávami a katastrofami.

Kdo žil celý rok 2008 v Zimbabwe, se na podzim téhož roku již ničemu nedivil. Bylo po volbách, nic podstatného se nevyřešilo, svět byl zahrnut jinými zprávami a katastrofami. V Zimbabwe se nadále umíralo hlady, ale také nesmírně bohatlo, podle toho, kdo měl faktickou moc, přístup k surovinám a hotovost, v jakékoliv směnitelné měně a ne v inflačních zimbabwských dolarech třetí generace (oficiální zkratka ZWS), o které nestáli ani místní.

Od července 2008 platil z příkazu Rezervní banky Zimbabwe limit, který si bylo možné v ybrat přímo v hotovosti a ten byl na den stanoven na 100 miliard zimbabwských dolarů, což již tři dny po zavedení nestačilo ani na nákup bochníku chleba a podobně zpozdile reagovala banka na zvýšení limitů po celý půlrok. Pro takovou „sumu“ skutečně nebylo možné do banky ani dojet a dojít pouze v případě, že člověk potřeboval na něco svazek bankovek, jako v ycpávku, jako podklad pro „nové pouliční v ýtvarné dí lo“ nebo předat známým jako suvenýr do zahraničí. Zimbabwská měna byla skutečně k ničemu. Reálná možnost nákupu potravin byla jen za americké dolary, které se do země pašovaly, nebo za jihoaf rické randy, které na podzim roku 2008 měly v Harare významné postavení.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2012.

DALŠÍ ČLÁNKY VÍCE O ČASOPISU