Dějiny válečnictví

ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

Aurel Stodola
Bratislava - Slovensko vydává novou pamětní minci v nominální hodnotě 10 eur.

Nová mince je věnována osobnosti slovenského vynálezce Aurela Stodoly.

Prof. Ing. Aurel Boreslav Stodola, Dr. h. c. byl vynikající slovenský fyzik, technik, světově uznávaný zakladatel teorie parních a plynových turbin.

Ve své vědecké činnosti se zaměřoval na oblast teorie automatické regulace strojů, položil vědecké základy projekce a stavby parních a spalovacích turbín. Pro vodní páru vypočítal a aplikoval tzv. Mollierův entropický diagram, který stále doplňoval. Ve spolupráci s chirurgem Ferdinandem Sauerbruchem zkonstruoval 1915 pohyblivou umělou ruku, tzv. Stodolovu. Na stejném principu byly založeny i protézy chodidel a noh. Největší úspěchy dosáhl v oboru parních turbín a jeho výpočty a konstrukce daly základ tomuto odvětví strojařství.

Tato nová slovenská pamětní mince je zároveň první slovenskou pamětní mincí s nominální hodnotou v nové slovenské měně: Euro.

Její nominální hodnota je 10 EUR. Mince je ražena ze stříbra vysoké ryzosti 900/1000. Má průměr 34 mm a váží 18 gramů. Náklad těchto mincí je přísně omezen na 30.000 ks. V špičkovém provedení bylo raženo pouhých 13.300 ks.

Autorem výtvarného návrhu této mince ja pan Miroslav Ronai. Rytecké úpravy provedl Dalibor Schmidt. Minci razila Mincovňa Kremnica š.p.






PAMÁTKY NA BANKOVKÁCH (6)
Chrám opeřeného hada v Teotihuacanu

V tomto dílu se spolu vydáme na druhý konec světa do období předkolumbovské civilizace, do centrální části Mexika. Ústředním motivem bankovky na reversní straně je pyramida v Teotihuacanu zvaná Chrám Quetzalcoatl, nebo chcete-li Chrám Opeřeného hada. Nachází se v centrálním Mexiku a stáří je datováno mezi 150 až 200 nl. U tohoto historického komplexu se dodnes pořádně neví, kdo jej postavil. V úvahu tak připadají Toltékové, Otomíové či Totonakové.

Motiv pyramidy byl na mexických bankovkách již jednou použit a jednalo se o nominál 1000 pesos z období let 1941-45. V tomto případě se jednalo o pyramidu z komplexu Chichen-itza. Byla zasvěcena stejnému bohu jako druhá pyramida, které se týká tento článek. K chrámu, kter ý je zobrazen v ýše na bankovce, se přesuneme na západ do komplexu Teotihuacan. Z tohoto komplexu se zaměříme na třetí největší pyramidu zvanou dle aztéckého božstva Quetzalcoatl. Mezi Aztéky byl Quetzalcoatl spojen s bohy větru, planety Venuše, svítání, obchodníků a umění, řemesel a znalostí.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2018.

DALŠÍ ČLÁNKY VÍCE O ČASOPISU